Irmak Denizcilik Eğitimlerimiz

AŞÇI VE AŞÇI YARDIMCISI

Elde bulunan malzemeleri en iyi şekilde kullanarak gemi personelinin yemeğini pişirir. Uzak yol çalışan gemilerde ekmek de pişirirler. Yemek yaparken kullandığı kazan ve kapları da kendisi yıkar. Sefer durumuna göre kumanya ve malzemenin temin edilmesi için liste çıkarır ve Birinci Zabit’e verir.

GÜVERTE (GEMİCİ)

Güverte personeli arasında en tecrübeli ve genelde en yaşlı gemicidir. Güverte ve güverte personelinden Birinci Zabit’e karşı sorumludur. Birinci Zabit’in verdiği işleri personele uygun olarak dağıtır. Gemi çöpünün türüne göre ayrılmasında Birinci Zabit’e yardım eder. Demirlerken ırgat’ın başında Birinci Zabit’e yardım eder. Limanda ve seyirde 08:00-17:00 arasında çalışır.

KAMAROT (GARSON VE KOMİ)

Zabit’an sınıfının yemek servislerini yapar. Bulaşıkları yıkar. Her gün saat 10:00 ve 15:00’da çayı hazırlar ve servis yapar. Sabah kahvaltı servisini hazırlar. Personel ve Zabit’an yemek salonlarının temizliğini yapar. Gemi Kaptanı’nın kamarasını temizler. Gemi revirini, ofislerini ve bu bölümlerdeki tuvalet ve banyoları, kumanyalıkları temizler ve her zaman temiz tutar. Buz dolaplarını temizlemek, defroz etmek, büfe ve salonların tozunu almak, temizlemek, gelen kumanya ve malzemeleri yerlerine taşımak ve yerleştirmektir.

YAĞCI (MAKİNECİ)

En önemli görevleri limanda ve seyirde makine dairesinde vardiya tutmaktır. Vardiya’sında makineleri temizlemek, yağlamak, çalışan makinelerin sıcaklık ve basınçlarını kontrol etmek, skavenç mahallerini ve manifold’ları temizlemek, gemiye gelen makine malzemelerini taşımak, yerleştirmektir.

ELEKTRİK ZABİTİ

Geminin bütün elektrik tesisatını ve techizatını, dinamo, alternör, konvertör, ışıklandırma devreleri, elektrikli güç kaynakları, tüm elektrik ve elektronik otomasyon ve bunların alarmları, acil durum alarmları, seyir fenerlerinin, normal ve acil aydınlatmalarının her an çalışır durumda tutmak. Geminin limana giriş ve çıkış öncesi kreyn, vinç ve ırgat’ların kontrolünü yapar. Gemide bulunan Acil GMDSS, Genel Alarm ve filika motorlarının akülerinin şarj’larını kontrol eder.